تبلیغات
شهدای گمنام روستای دولت آباد - کاش از جان کری یاد می‌گرفتند!
شهدای گمنام روستای دولت آباد


- دور از هوش عقلی و تدبیر دینی است که بخاطر لبخند و ریاکاریِ دشمن، فریب بخوریم و از او انتظار تامین منافع خود را داشته باشیم.

کری ظریف

دشمن، دشمن است و دشمنی میکند؛ چه سلاح را از رو بسته باشد، چه آن را پنهان کند؛ چه روی، ترش نماید و چه روی خوش نشان دهد. ساده‌لوحی است اگر از دشمن، بخاطر لبخندی که می‌زند و زبان چربی که دارد، غفلت کنیم. اتفاقا از دشمنی که پنهان کاری میکند و مکر می‌ورزد بیشتر باید بر حذر بود و این همان کلام نورانی حضرت امیر (علیه‌السلام) است که فرمود: «از دشمنی که عداوتش را پنهان میکند بیشتر از دشمنِ آشكار برحذر باش.»[۱]
دولتهای مختلفی که در آمریکا بر سرِ کار می‌آیند مصداق روشنِ این موضوع هستند. یکی به صراحت و بدون ملاحظه، دست و زبانش را علیه ملت ایران بکار می‌گیرد تا منافع نامشروعش را تامین کند و دیگری همان هدف را با چرب زبانی و لبخند، دنبال می‌کند و اینها دو لبه‌ی یک قیچی و دو روی یک سکه هستند. جرج بوش پسر، رییس جمهوری در ایالات متحده بود که به صراحتِ در دشمنی، مشهور بود و با وقاحت تمام، ایران را محور شرارت می‌نامید و اقدامات خصمانه‌ای علیه ما انجام می‌داد؛ اما دولتِ بعدی آمریکا به ریاست «باراک اوباما» به ظاهر، برخورد بدی نداشت اما در عمل، همان رویه‌ی خصمانه را دنبال می‌کرد و گاهی هم اقدامات بدتری انجام می‌داد. مثلا اوباما تنها رییس جمهوری در آمریکا بود که ایران را تهدید به حمله با بمب اتم کرد![۲] و این همان دست چدنی است که زیر دستکش مخملی پنهان شده بود. تاسف و صد تاسف اینکه رییس جمهور کشورمان، چنین شخصی را «مودب» نامید![۳]
این روزها که واپسین ایام دولت کنونیِ آمریکاست، وزیر خارجه‌ی این کشور، همچنان به نفرت‌پراکنی و ستیزه‌جویی مشغول است و در بیانیه‌ای، دولت بعدیِ آمریکا را به تشدید سخت‌گیری‌ها و تحریم‌ها علیه ایران تشویق می‌کند و می‌گوید با این کارها می‌توان از ایران، امتیاز گرفت همان‌طور که ما گرفتیم! بیچاره خوش خیالانی که فکر می‌کردند با گفت‌وگوهای رو در رو و دست‌دادن‌ها و لبخندهای مکرر، می‌توانند دل شیطان بزرگ را به دست آورند و مشمول محبت او شوند! زهی خیال باطل! او راه خود را در همان مسیر سابق، طی می‌کند و به چیزی جز ضربه زدن و دشمنی کردن نمی‌اندیشد.
ای کاش برخی از مسئولان ما ثبات قدم در مسیر آرمان را از همکاران آمریکایی خود یاد می‌گرفتند که با وجود لفاظی‌ها و اظهار محبت‌های ظاهری، از دشمنی و خصومت آنها ذره‌ای کم نشده است و هم‌چنان بدنبال تحقق ارزش‌های آمریکایی -که چیزی جز استکبار و زورگویی نیست- هستند. این روزها که برجام به بن بستی به نام بدعهدیِ آمریکا رسیده است، از دولتمردان می‌خواهیم یکبار برای همیشه و قبل از این که کاملاً دیر شود به این نکته توجه کنند که دشمن را باید دشمن دانست؛ نه اینکه با لبخند او فریب خورد و به او اعتماد کرد.

پی‌نوشت:
[۱] قال علی (علیه السلام): «کن للعدو المکاتم اشد حذرا منک للعدو المبارز.»؛ ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج ۲۰، ص ۳۱۱.
[۲] تهدید اتمی اوباما
[۳] روحانی: اوباما مودب و باهوش است

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 دی 1395 توسط منتظر


آخرین مطالب


درباره وبلاگ
منوی اصلی
جستجو
موضوعات
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
جعبه حدیث
دیگر امکانات
پایگاه مقاومت بسیج نصر